A rajz világa

A rajzolás mindenfajta ábrázolás lelke és forrása, s minden tudomány gyökere. Aki olyan eredményeket ért el, hogy rajzolni tud, annak azt mondom, hogy a legértékesebb kincs birtokába jutott. Buonarroti Michelangelo

Vágtázó ló rajzolás:

1. lépés: Először találd ki, hogy milyen pózban legyen, képzeld el magadban, majd körökkel, vonalakkal, egyszerű alapformákkal vázold fel a ló körülbelüli felépítését. Ez majd segíteni fog a végső forma felépítésében. Most még nem menj bele túlságosan a részletekbe.

2. lépés: Finomíts a ló formáján, alakítsd ki a lábakat és rajzold meg a fő körvonalakat. Most kezdjük el hozzáadni a részleteket.

3. lépés: Finomítsunk a fejen. Ez tart a legtovább a videón, mert a fej az, ami vagy nagyon jóvá teszi a végső rajzot, de nagyon el is ronthatja. Szóval erre szánjuk rá az időt, és ha valami nem tetszik, akkor radírozzunk és javítsunk.

4. lépés: Radírozzuk ki a már nem kellő segédvonalakat és javítsunk ott, ahol kell.

5. lépés: Adjuk hozzá a részleteket, mint sörény, farok, szemek, orr stb.



Ló fej rajzolás(oldalnézet):

1. lépés: Ha oldalról nézzük a ló fejét, észre fogjuk venni, hogy a pofa és az orr is elég kerek részei a ló “arcának”. Kezdjünk ezekkel. Először rajzoljunk egy kört, ami a pofa részt fogja szimbolizálni. Aztán döntsük el, hogy merre nézzen majd a ló feje. Miután ezt meghatároztuk, rajzoljunk egy kisebb kört az orr résznek, ez a kör körülbelül a fele legyen az előzőnek. Hogy pontosan mekkora is legyen az függ attól is, hogy milyen fajta lovat akarsz rajzolni.

Kössük össze a pofa és az orr részt, ami majd az álkapcsot és a homlokot fogja jelölni. Majd egy-egy görbe vonallal rajzoljuk meg a nyak vonalát és jelöljük ki a fülek helyét. Jelezzük a szemeket egy kisebb oválissal. A szemek  a fül és az orr közötti távolság kb. 1/3-ánál helyezkednek el.

Mosd nézd meg a rajzodat. Elégedet vagy vele eddig? Ez az alap vázlata a lovadnak, ha valamit változtatni szeretnél rajta, akkor azt tedd meg most, amíg még könnyű.

2. lépés: Most adjunk minél több részletet a rajzhoz. Egyszerre mindig csak egy kicsit változtass a rajzon. Így könnyebb rajta alakítani és egyfajta segédvonalakként is szolgálnak a végső körvonalak kialakulásához. Alakítsd ki az orrcimpa formáját, az arccsontot és a száj vonalát, de még csak halványan rajzold meg ezeket.

Ezen a ponton már kapsz egy képet arról, hogyan is fog kinézni a végén a lovad. Még mindig elégedett vagy vele? Ha nem, akkor változtass rajta. Ha ezen a ponton nem tetszik, nem vagy vele elégedett akkor, ha kész lesz sem fog tetszeni. Így ne hagy annyiban. Valamint a legtöbb baklövést is ezekben a kezdeti lépésekben követjük el, mint például a szemek elhelyezése, a száj elhelyezése és mérete, az orrcimpa, fülek stb.

3. lépés: Ha eddig a pontig meg vagy elégedve a vázlatoddal, akkor itt az ideje, hogy egy kis életet vigyünk abba a ló rajzba. Menjünk bele jobban a részletekbe. Ennél a pontnál kell kialakítani az izomzatot, a szőrt, sörényt és az összes olyan jelet, ami megadja az adott ló karakterét.

Ha alaposabban megfigyeled, és visszaemlékszel az anatómiára, akkor észre fogod venni, hogy egy olyan ló arcának részei, amelyik nem annyira húsos, nagyon hasonlít a magára ló koponyájára.

Vedd észre a formákat a ló szeme körül, az orrnyerget az orr és a pofa között.

4. lépés: Most következzenek az utolsó simítások. Itt ismét hasznát fogjuk venni az anatómiai tudásunknak. A ló feje a ló koponyájára épül, és az izmok és inak, pedig a koponyára, tehát a külső felületnek a formája megegyezik a koponya és a ráépülő izmok formájával.

Tudjuk, hol helyezkednek el az izmok, így meg tudjuk határozni őket árnyékolással. Tudjuk milyen a koponyájának a formája, így a keményebb homlokrésznél ki tudjuk alakítani a szilárd, realisztikus formát.

Remélhetőleg, mostanra már te is látod, hogy miért is fontos ismerni az anatómiát a rajzhoz. Ha azzal tisztában vagy, akkor a többi már nem nehéz. 


Ló fej rajzolás(előlről nézve)

1. lépés: Kezdjük a rajzot egy négyzetes oválissal. Ez jeleníti most meg a ló pofa részét. Majd egy másik, kisebb négyzetese oválissal érzékeltessük a ló száját/orrát. Ha ezek a helyükön vannak, akkor rajzoljunk egy segédvonalat a szemekhez. Ez kb. a pofa 1/3-ánál helyezkedjen el. Mikor már a szem vonala is a helyén van, akkor rajzoljunk egy oválist, ami a ló homlokát jelzi, majd adjuk meg a fülek kezdő formáját.

2. lépés: Kicsit erősítsük meg a vonalakat. A szemek helye az arc oldalainál legyenek. Oválisokkal jelezzük az orrcimpákat és adjunk több formát a fejhez és a fülekhez.

Rajzolhatsz még egy gyémántformát a fejre úgy, hogy húzol egy-egy vonalat a szemek belső sarkától az orrcimpák közötti terület felé, majd a szemek sarkától a homlok közepe felé. Ez a terület a leglaposabb része a ló fejének, így a legkevesebb részletet igényli majd.

3. lépés: Ha elégedett vagy az eddigi vázlatoddal, akkor kezdd el hozzáadni a részleteket. Ezáltal kapja meg a fej a formáját.

A referenciaképen, amit itt láttok, például egy olyan lovat ábrázoltak, ami keményen dolgozott, így az orrcimpák kiszélesednek. Valamint éber állapotban van, ezért mind a két füle előre néz.

4. lépés: Adhatsz egy kis ragyogást az archoz, ezek a fehér területek az alábbi képen. Az ilyen jelzések adnak egyfajta karaktert a lónak.

A korábban említett gyémánt terület, az egy sík felület az arcon, így ez elég nehéz rész (bőr a csonton). Azt is vedd észre, hogy a ló szemei a fej szélein helyezkedik el, nem az elülső részen, és azt is figyeld meg, hogy a fülei között elég nagy a távolság, tehát nem egymás mellett helyezkednek el.


Ló test rajzolás:

1. lépés: Kezdjük a ló testével, méghozzá azon részével, ami közelebb van hozzánk. Mivel most ez a ló felénk nézz, ezért kezdjük a mellkasával. A mellkas két oldalát egy-egy oválissal jelezzük, majd szintén jelöljük azt, ahol a nyak a mellkassal találkozik és onnan induljunk felfelé a nyak és a fej irányába.

Majd egy-egy oválissal vázoljuk fel a ló hasának és a hátsó részének, vagyis a fenekének a helyét. Mikor már a test nagy részét sikerült felvázolnunk az oválisok segítségével, akkor már van egyfajta rálátásunk a rajzunkra, így biztonságosan kijelölhetjük a lábak helyét.

Mivel most egy amolyan nyugodt állapotban lévő lovat rajzolunk, ezért a rajzon a mellső lábai úgy lettek elhelyezve, hogy egy kicsit nagyobb távolság van a két láb között. Először a térdeket és a bokát jelöljük ki, majd alakítsuk ki a lábformát oválisok segítségével.

Ha megvagy az alap vázlatoddal, akkor lépj hátra egy lépést, vagy dőlj hátra a székben és nézd meg alaposan. Ne felejtsd el, hogy az első pár lépés az, ami sorsdöntő egy rajznál és ezeknél a lépéseknél a legtöbben elrontanak valamit. Azt se felejtsd el, amit már a korábbi részeknél írtam, vagyis, ha ebben a stádiumban nem vagy elégedett a rajzoddal, akkor a végeredmény sem fog tetszeni. Vagyis most javíts azokon a részeken, amik nem tetszenek és játssz nyugodtan egy kicsit a lábak és a fej elhelyezésével.

Most még csak egy laza vázlatnál tartunk, vagyis ez még egyáltalán nem a végleges forma, így nyugodtan változtathatsz rajta.

2. lépés: Lehet, hogy úgy érzed, hogy elég nagyok az ugrások az egyes lépések között, de neked nem kell sietned, nyugodtan időzz el egy-egy résznél, ha szükséges.

A 2. lépésben rajzoljuk meg a ló körvonalait, amit az alapformáink segítségével megalkottunk. Kezdjük el jelölni az izmokat és a ló “arckifejezését” is. Adhatunk hozzá már egy kis szőrt is, de ezen a ponton még mindig csak egy könnyű vázlatnál tartunk. Vagyis még mindig nem véglegesek a vonalak. Nyugodtan változtass, ott ahol szükségesnek érzed. Játssz azzal a rajzzal, próbáld meg érezni, hogy milyen is az a ló, milyennek szeretnéd ábrázolni.

Tetszik, ahogy most kinéz a rajzod? Ha nem, akkor változtass rajta!

3. lépés: Ebben a lépésben elkezdhetünk finomítani a rajzon. Nézzük meg, hogy honnan érkezik a fény, és kezdjük el halványan besatírozni az árnyékokat. Finomítsunk a vonalakon. Adjunk több részletet a rajzhoz, valamint az izmokat is próbáljuk jobban definiálni.

Ha esetleg nem tetszene valami a lovadon, akkor még most is visszamehetsz az előző lépéshez, és javíthatsz rajta. Semmi sincsen kőbe vésve, nyugodtan alakíthatsz a rajzodon, ha kell. Talán úgy érzed, hogy a lábakat mozdítanád el, vagy a feje nem jó pózicióban van. Lehet, hogy úgy gondolod, hogy a nyaka túl hosszú. Még most sem túl késő, hogy játssz ezekkel.

4. lépés: Na, most már helyben vagyunk. Az izmoknak lágyaknak kell lenniük, ha a ló pihenő pozícióban van. Így nincs szükség éles, durva vonalakra. Az árnyékokat lágyan mossuk össze, vagyis ha nem erősek a fények, mint mondjuk egy felhős napon, akkor az árnyékok sem olyan erősek.

Az árnyékokat és a fényeket elég nehéz elmagyarázni, hogy milyenek is legyenek. De ha visszanézel arra, amit az anatómiáról tanultunk, akkor észreveheted, hogy a ló megtartotta a csontvázának főbb formáit és az izomdefiníciókat is. Ha ezeket az alapokat megérted, valamint meghatározod, hogy honnan éri a fény a lovat, akkor az segítségedre lesz a ló valósághű árnyékolásában.

Az ilyen pózíciók, mint ez is, vagyis, hogy szemből rajzoljuk meg a lovat, azért is lehet még nehéz mert nem könnyű hozzá teljes anatómiai referenciát találni, márpedig a mellkas izomzatának rétegei és komplexitása nem egyszerű. Így talán ebben az esetben az a legkönnyebb, ha lóról készült fényképet, vagy esetleg, ha van rá lehetőséged, egy lovat figyelsz meg. Nézd meg a mellkasát, erezd, hogy milyen is lehet, valamint nézd ahogy mozog.







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 23
Heti: 50
Havi: 452
Össz.: 111 502

Látogatottság növelés
Oldal: Ló rajzolás
A rajz világa - © 2008 - 2024 - arajzvilaga.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »